
Komende vrijdag wordt het Zuiderzeeland Jubileumsymposium gehouden. Op die dag ontvang ik Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje als onze belangrijkste gast. Ik ben daar heel erg blij mee omdat hij hiermee onderstreept dat er waterschappen zijn. Als het aan veel politici ligt, is dat in de nabije toekomst namelijk niet meer het geval. Maar daar heb ik het vorige keer al over gehad en dat zal ik in de toekomst zeker nog wel eens aanstippen. Wij hebben ervoor gekozen om ons jubileum zo sober mogelijk te vieren. In het huidige tijdsbeeld past het niet om grootscheepse festiviteiten te organiseren. Ieder jaar organiseren we rond Wereldwaterdag de zogeheten Waterontmoeting. Dit keer hebben we die Waterontmoeting iets groter opgezet en ‘gepromoveerd’ tot een symposium, niet in huis, maar in de Agora.
Het symposium staat in het teken van educatie en communicatie. Het is belangrijk dat we onze toekomstige generaties duidelijk maken dat het leven in een kunstmatige polder niet zo vanzelfsprekend is, als het wel eens lijkt. Veel kinderen in Almere, zo hoor ik wel van onze vrijwilligers die de waterlessen geven, weten niet eens dat ze op de bodem van de zee leven. Ik vind dat ronduit verbijsterend. Op allerlei vlak worden kinderen tegenwoordig voorgelicht, en daar sta ik helemaal achter. Maar over de plek waar ze wonen worden ze kennelijk niet voorgelicht. Daarom ben ik ook groot voorstander van ons project waterlessen. De groepen 7 in ons gebied kunnen allemaal een waterles krijgen. Van de 185 scholen in Flevoland doen er 110 mee aan dit project. In het schooljaar 2010 – 2011 bieden we de lessen voor de vijfde keer aan. Dat betekent dat dan inmiddels meer dan 11.000 kinderen een waterles hebben gehad. Hen hoef je niet meer te vertellen dat ze op de bodem van de zee wonen of wat een waterschap of dijkgraaf doet. Dat merkte ik ook weer bij ‘Wandelen voor water’, waar ik samen met de gedeputeerde water van de provincie en de directeur van Vitens het startschot voor mocht geven. Toen de vijfhonderd kinderen in de Koploper werd gevraagd of ze wisten wat een dijkgraaf was, klonk een volmondig: ja! Daarmee blijkt dat onze lessen effect sorteren. Behalve de les in de klas gaan ze circa een week later ook nog eens naar een afvalwaterzuivering om met eigen ogen te kunnen zien wat er met hun afvalwater gebeurt.
En vrijdag gaan we er met elkaar over praten hoe we het nog beter kunnen doen. Voor mij is daarbij belangrijk dat alle 26 waterschappen in Nederland één lijn trekken. We moeten van onze eilanden afkomen en één geluid laten horen. We hoeven het wiel niet uit te vinden, dat is in het verleden al te veel gedaan. In mijn bijdrage aan het symposium zal ik daar aandacht voor vragen.
Ik noemde het al hierboven: ‘Wandelen voor water’, een evenement dat altijd rond Wereldwaterdag wordt gehouden. Ruim 500 scholieren uit Flevoland lopen tijdens ‘Wandelen voor water’ zes kilometer met zes liter water op hun rug. Dit is vergelijkbaar met de afstand die kinderen in ontwikkelingslanden moeten afleggen om water te halen. De Flevolandse kinderen ervaren dan hoe dat voelt. Natuurlijk doen ze vol enthousiasme mee en maken er een beetje een wedstrijd van. Maar ik vraag me af of ze dat ook zouden doen als ze dag in dag uit zover voor water moesten lopen. Wij draaien de kraan open en er is water. Zoveel zelfs, dat in Nederland gemiddeld 140 liter water per dag wordt verbruikt per persoon. Dat is aanzienlijk minder dan bijvoorbeeld in de Verenigde Staten waar dit veel hoger ligt, we zijn dus best goed bezig. Maar kinderen moeten beseffen dat ook goed drinkwater, evenals sanitaire voorzieningen niet vanzelfsprekend is. Wandelen voor water draagt daar behoorlijk aan bij.
Daarom is het symposium van aanstaande vrijdag ook zo belangrijk; we moeten beseffen dat het in ons land allemaal goed is geregeld, en laten we eerlijk zijn, eigenlijk is dat helemaal niet zo vanzelfsprekend.
Heeft u nog vragen en/of opmerkingen, mail dan naar communicatie@zuiderzeeland.nl
Met vriendelijke groet,
Henk Tiesinga
dijkgraaf
© Waterschap Zuiderzeeland - Sitemap - Over deze site