Ga naar de inhoud

Visie op circulariteit vastgesteld

De overgang naar een circulaire economie is belangrijk en biedt veel kansen. Wereldwijd raken natuurlijke grondstoffen steeds meer uitgeput. Daardoor ontstaat schaarste, verdwijnt biodiversiteit en worden we afhankelijker van internationale ketens. Deze effecten zijn ook merkbaar in onze regio. Waterschap Zuiderzeeland voelt zich verantwoordelijk om niet alleen te volgen, maar actief richting te geven aan deze verandering.

Op 30 juni heeft het Algemeen Bestuur de Visie circulariteit van Waterschap Zuiderzeeland vastgesteld. Heemraad Jaap Lodders zegt hierover: “Met deze visie zetten we een belangrijke stap naar een toekomstbestendige en duurzaam waterschap. De visie sluit aan bij nationale en regionale doelen voor circulariteit en duurzaamheid”.

Wat staat er in de visie circulariteit

In de visie staan de doelen voor ons waterschap beschreven. De Heemraad licht toe: “In 2050 zijn wij volledig circulair en klimaatneutraal. We halen maximale waarde uit grondstoffen door ze zo lang mogelijk in de keten te houden. We stimuleren het gebruik van hergebruikte, secundaire en natuurlijke (biobased) materialen. Reststromen worden zo efficiënt mogelijk opnieuw ingezet. Het oppervlaktewater en het afvalwater beschouwen we als waardevolle grondstoffen en behandelen we ook zo”.

Waar werken we naartoe

Circulair werken betekent bewust omgaan met grondstoffen: minder gebruiken, slimmer toepassen en beter hergebruiken. Daarom zijn er concrete doelen vastgesteld. Deze doelen zijn:

Waarom vindt het waterschap dit belangrijk

Voor het uitvoeren van de taken gebruikt het waterschap jaarlijks veel grondstoffen. Als inkoper, gebruiker én als potentiële producent van grondstoffen heeft de organisatie een unieke positie. Door anders met grondstoffen om te gaan kan het waterschap de CO2-uitstoot en milieu-impact verminderen, schadelijke emissies beperken, bijdragen aan de biodiversiteit en de afhankelijkheid van schaarse en geïmporteerde grondstoffen verkleinen.

Hoe gaat het waterschap dit doen

Nu de visie er ligt, kan het waterschap een uitvoeringsprogramma opstellen. Dit is een programma dat jaarlijks wordt vastgesteld door het college. In dit programma zijn concrete acties en maatregelen uitgewerkt. Onder andere op het gebied van circulaire inkoop, assetmanagement, aanleg, bouw en renovatie, bedrijfsvoering, kennisuitwisseling, onderhoud van dijken en watergangen en samenwerking. Maatregelen worden gekozen op basis van impact, haalbaarheid en bijdrage aan onze doelen.  

Jaap Lodders: “Deze visie is het resultaat van gesprekken met medewerkers, deskundigen en partners in ons gebied. Ik ben hen dankbaar voor de betrokkenheid en kritische blik die hebben geleid tot een stevig en toekomstgericht kader. De bereidheid tot samenwerking die ik overal heb gezien, geeft mij vertrouwen dat wij gezamenlijk deze noodzakelijke omslag kunnen realiseren. Zo bouwen we stap voor stap aan een toekomst waarin ons waterschap volledig circulair, klimaatbewust en veerkrachtig opereert”

Meer weten over de Visie circulariteit?


Het laatste nieuws